BitLocker Kurulum

Bitlocker Nedir ? Hangi Sistemlerde Bulunur ?


Windows 7 için geliştirilen ve Ultimate ve Enterprise sürümlerinde bulunan BitLocker, Windows’un ve verilerinizin bulunduğu sürücünün tamamını şifreleyerek dosyalarınızı korumanızı sağlar.

Bitlocker benimde sürücümü güvenlik nedeni ile şifrelemek için kullandığım Microsoft yazılımı olan başarılı bir program.
Kullanımı gayet basit Windows 7 işletim sistemlerinin bazı sürümleri ile birlikte gelen bu program ekstra olarak yüklenemiyor.

Bitlocker’ın kurulumu bir çok web sitesinde anlatılmış ancak sistem ayarlarında yapılması gereken çok önemli bir ayar var.
Dikkat edilmesi gereken ; Kurulum esnasında belirleyeceğiniz şifre için oluşturulan kurtarma anahtarınız, şifreyi unutursanız gerekli olacaktır.

Şifre unutulursa ve kurtarma anahtarınız yok ise Microsoft dahil kimse destek veremez.Bundan dolayı kurtarma anahtarınızı taşınabilir sürücünüze kopyalamanızı tavsiye ediyorum.


Bitlocker Nasıl Kurulur ?


İlk olarak İlke ayarlarının yapılması gerekmektedir.Eğer ilke ayarlarını yapmadıysanız ilgili makaleye giderek resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz.


Bitlocker TPM İlke Ayarları Makalesi


İlke ayarlarını yaptık dan hemen sonra Denetim Masasına girerek görünümü büyük simgeler olarak değiştirin.Bu denetim masası öğelerini daha ayrıntılı olarak karşınıza çıkaracaktır.
Denetim Masası öğeleri ayrıntı hale geldiğinde Bitlocker ile ilgili olanı bulunuz.
Karşınıza çıkacak olan bölümde sisteminizde bulunan disklerin isimler bulunmakta ve isimlerin hemen Bitlocker’ı Aç seçeneği bulunmaktadır.Aşağıdaki gibi,


Sürücü için Bitlockerı açıyoruz.Bir kaç dakika sonra sizden sistemi yeniden başlatmalısınız uyarısı ile karşılaşacaksınız..Sistem 1-2 defa yeniden başlatılacaktır.
Sistem yeniden başlarken, Windows yükleme ekranından hemen önce TPM ile ilgili bir seçenek gelecektir.Bu seçeneği F1 ile yanıtlamayı unutmayınız.

Sistem yeniden başladıktan sonra Bilgisayarım bölümünden istenilen disk şifrelenebilir.
Diski şifrelerken kurtarma anahtarı için sizden harici bellek istenecektir. Bunun için USB yada farklı bir disk yolu seçebilirsiniz.

Makalenin başında belirttiğim gibi kurtarma anahtarı, unutulan şifreyi sıfırlamak adına kullanılır.Kurtarma anahtarı yok ise Microsoft dahil kimse size destek veremeyecektir.

Gelen pencereden şifreyi belirliyoruz ve kurtarma anahtarını farklı bir diske kaydediyoruz.

Adımları tamamladıktan sonra sürücünün içerisindeki dosyalar taranmaya başlayacaktır bu taramanın tamamlanmasını beklemenize gerek yoktur.Sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Reklamlar

Yorum Yapabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s